Inne

BAC ( biopsja ) nazywa się metodę pobierania materiału komórkowego (cytologicznego) poprzez nakłucie guza cienką igłą. Dzięki zmniejszonej łączności, która cechuje utkanie tkankowe większości nowotworów, bez trudu aspiruje się (zasysa) do światła igły komórki z litych guzów rozrastających się w głębi tkanek. Biopsję cienkoigłową stosuje się do ustalenia rozpoznania wyczuwalnych i niewyczuwalnych guzów. W przypadku guzów niewyczuwalnych biopsję wykonuje się pod kontrolą badań topograficznych (obrazowych) np. ultrasonografii (USG).                                

Testy skórne:
Testy alergiczne wykonuje się w celu potwierdzenia czynnika, który wywołuje występujące u pacjenta reakcje alergiczne. Lekarz na podstawie wywiadu i badania wybiera, które testy i z jakimi alergenami wykonać dla oceny uczulenia u danego pacjenta.
Na przedramię lub plecy nanosi się kropelki różnych zawiesin zawierających alergeny oraz kropelki z kontrolą dodatnią i ujemną. Następnie przez krople pielęgniarka delikatnie nakłuwa naskórek przy pomocy jednorazowych małych lancecików. Na skutek nakłucia pod naskórek przedostaje się niewielka ilość roztworu alergenu, który w przypadku uczulenia wywoła zaczerwienienie, pęcherzyk jak po ukłuciu komara i świąd.
Wynik testu odczytywany jest po 15 minutach. Powstałe w kontakcie z alergenem pęcherzyki są mierzone linijką, a ich średnica porównywana do pęcherzyka powstałego w reakcji na kontrolę dodatnią. Wynik testu interpretuje alergolog.

Testy  płatkowe:                                                                                                                                                                        Testy płatkowe polegają na badaniu wrażliwości skóry na stosowane alergeny będące różnymi substancjami chemicznymi. W tej metodzie badania szukamy potwierdzenia dla zupełnie innego rodzaju alergii - tzw. alergii opóźnionej. Alergeny nanoszone są na spesjalne komory umieszczone na plastrze i przyklejane na oczyszczoną skórę pleców. Ze względu na opóźniony charakter zmian testy odczytuje się po 48godz, kiedy usuwa się plastry w Poradni oraz drugi raz następnego dnia. Przy niektórych alergiach kontaktowych plecy oglądać należy nawet po tygodniu. Głównym wskazaniem do testów płatkowych jest wyprysk kontaktowy, czasem inne schorzenia skóry kiedy istnieje podejrzenie uczulenia na substacje chemiczne.